loader

redzitālāk

Šī ir vietne, kura vēsta par Eiropas Savienības fondu ieguldījumiem Latvijas izglītībā, programmu nozīmi un ietekmi Latvijas sabiedrības, cilvēkkapitāla un ekonomikas attīstībā. Par zināšanu un vērtību bagātu sabiedrību!

Izglītība mūsdienīgai lietpratībai ikvienam skolēnam – Skola2030

Izglītības sistēmas pārmaiņu mērķis ir radīt iespējas visu līmeņu vispārējām izglītības iestādēm sagatavot bērnus un jauniešus sekmīgai dzīvei mainīgajā nākotnes pasaulē. Ne tikai iegūt zināšanas un prast tās mērķtiecīgi un atbildīgi izmantot, bet arī attīstīt spēju un vēlmi turpināt mācīties. Pārmaiņas nepieciešamas gan izglītības saturā, gan mācīšanas pieejā, gan vērtēšanā, gan skolas vidē.

Finansējums

Pārmaiņas mācību saturā ievieš ar projektu “Kompetenču pieeja mācību saturā” jeb “Skola2030”, ko īsteno Valsts izglītības satura centrs un kas tiek finansēts no Eiropas Savienības fondu atbalstu. Kopējais projekta budžets ir 31,6 miljoni eiro, no 26,9 miljoni eiro ir Eiropas Sociālā fonda finansējums un 4,7 miljoni eiro – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums.

Savukārt projekts “Digitālo mācību un metodisko līdzekļu izstrāde” paredzēts, lai finansētu digitālo mācību līdzekļu un metodisko materiālu izstrādi, ieviešot kompetenču pieejā balstīto izglītības saturu. Projektā pieejamais finansējums ir 4,8 miljoni eiro (4,1 miljons no ESF un 700 tūkstoši valsts līdzfinansējums), ko konkursā var saņemt uzņēmumi – Latvijas mācību literatūras izdevniecības.

Piecu gadu laikā no 2016. gada līdz 2021. gadam Latvijā izstrādāts un turpmākajos gados skolās ievieš kompetenču  pieejā  veidotu  mācību  saturu  vispārējā  izglītībā – bērniem no  pusotra  gada vecuma  līdz  vidusskolai. Projekta ietvaros tiek veikta iepriekšējo mācību satura dokumentu pārskatīšana un pilnveide, atjaunotā mācību satura izstrāde un aprobācija, mācību priekšmetu programmu un mācību materiālu izstrāde, tajā skaitā bērniem ar speciālām vajadzībām vai veselības traucējumiem.

Jaunais mācību saturs

Jaunais mācību saturs tiks strukturēts septiņās mācību jomās – dabaszinātnes, veselība un fiziskās aktivitātes, matemātika, tehnoloģijas, valodas, sociālās un pilsoniskās mācības un kultūras izpratne un pašizpausmes māksla. Mācības papildinās caurviju prasmes, kā kritiskā domāšana un problēmu risināšana, jaunrade, pašiniciatīva  un  uzņēmējspēja,  digitālā  un  mediju pratība un citas. Projekta laikā taps jauni, kompetenču izglītības pieejai atbilstoši mācību materiāli, kuru izstrādi koordinēti un pēctecīgi veiks projektā iesaistīti eksperti – pedagogi praktiķi, nozaru speciālisti, pētnieki, augstskolu mācībspēki.

Atbalsts pedagogiem

Var izstrādāt vislabākos mācību materiālus un mācību plānus, taču veiksmes atslēgas joprojām ir un paliek pedagogi – zinoši, aktīvi, atvērti un ieinteresēti. Projekta laikā nopietna vērība tiks pievērsta pedagogu mācībām, aptverot ne tikai mācību saturu, bet arī mācību metodes un kompetenču pieejas izmantošanu katrā mācību priekšmetā un zināšanu jomā. Mācības plānotas 13 160 pedagogiem, tostarp 4710 skolotājiem, kuri īsteno mācību saturu lingvistiski neviendabīgā vidē, un visu Latvijas pirmsskolu un skolu vadības komandām. Tāpat paredzēta dalīšanās labās prakses piemēriem, semināri un konferences, brīvpieejas e-mācību moduļi pedagogiem un digitālo mācību resursu krātuve.

Ieviešana skolās

Kompetenču   pieejā   balstīta   mācību   satura   ieviešana uzsākta   pakāpeniski   ar 2018./2019.mācību gadu pirmsskolā,  līdz 2021./2022.mācību gadā to izmantos jau visās klasēs.

Ko sasniegsim?

Tādējādi projekta piecos gados nopietnās satura un formas pārmaiņās vispārizglītojošās skolās skolēniem radīti auglīgi apstākļi dziļas izpratnes veicināšanai un prasmju attīstīšanai dažādos kontekstos, kā arī personības pilnveidei. Mācību procesa centrā būs nokļuvis skolēns, kurš mācīsies domāt, sadarboties un meklēt atbildes. Viņš būs gatavs pielietot skolā gūtās zināšanas dzīvē, gan iegūstot profesiju un strādājot tajā, gan izprotot nozīmīgus sabiedrības attīstības, ekonomiskos un politiskos procesus. Mums būs gudri jaunieši, kas veidos stipru un bagātu Latviju.

ESF 8.3.1.1.  “Kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobācija un ieviešana”