loader

redzitālāk

Šī ir vietne, kura vēsta par Eiropas Savienības fondu ieguldījumiem Latvijas izglītībā, programmu nozīmi un ietekmi Latvijas sabiedrības, cilvēkkapitāla un ekonomikas attīstībā. Par zināšanu un vērtību bagātu sabiedrību!

Starp datoriem, programmām, cipariem

Krišjānis Lējējs kopš mazām dienām ir saistīts ar datoriem, programmēšanu un datiem, tomēr vienlaikus nav nekāds sausiņš. Viņa acis mirdz, stāsts dzirksteļo, un ir ambiciozi plāni nākotnei. Bet pašlaik viņa aktualitātes ir studijas Baltijas IT līderu izcilības bakalaura studiju programmā “Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas (BITL).

“Laikam varu teikt, ka esmu piedzimis programmēšanā. Tētis, kopš atminos, vada dažādus IT projektus, tāpēc es, gluži pašsaprotami, ļoti agri – kādā 3. klasītē – sāku interesēties par datoriem un kodiem. Esmu izgājis teju visus iespējamos posmus – sākot ar „Progmeistara” kursiem. Tad gadus četrus papildināju zināšanas StartIT programmā, bet vidusskolā vienu gadu pavadīju ASV,” stāsta Krišjānis.

 “10. klasē jau biju izlēmis, ka augstāko izglītību vēlos iegūt ar programmēšanu saistītā specialitātē, atlika vien izšķirties par augstskolu. Kādu laiku domāju par studijām ārzemēs, bet tad parādījās informācija par BITL jeb informācijas tehnoloģiju līderu izcilības bakalaura programmu Rīgas Biznesa skolā. Pasniedzēju sastāvs, saistība ar ASV augstskolu, dubultais diploms, Latvijā citur neaprobētas apmācības metodes – tas viss pārliecināja izvēlēties tieši šo programmu.” 

BITL studiju programma Latvijā ir unikāla, jo tajā ne tikai apvienojušās divas vadošās Latvijas universitātes – Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Universitāte, bet piesaistīta arī viena no pasaules vadošajām universitātēm – Bufalo Universitāte Ņujorkas štatā.

Latvijas Universitātes profesors, BITL programmas līdzdirektors Leo Seļāvo uzsver tieši starptautiskā aspekta nozīmi:

“IT līderības programma ir tapusi ciešā sadarbībā ar Bufalo Universitāti. Būtiski, ka sadarbība neaprobežojas ar kopīgu programmu izstādi. Katru semestri seši līdz astoņi mūsu pasniedzēji stažējas ASV, lai papildinātu savas zināšanas un pilnveidotu pedagoģiskās prasmes. Kā likums, mūsu programmā viņi ir noslogoti tikai daļēji, tāpēc jaunā pieredze nonāk arī citās Latvijas augstskolās.”

Studenti IT līderības programmā apgūst ne vien ar informācijas tehnoloģijām saistītas zināšanas, bet arī plašu priekšmetu spektru, kam jāveido jomas jauno līderu pasaules skatījums – te ir gan psiholoģija, gan māksla, gan grāmatvedība. Mācības ir intensīvas, BITLā neatliek īpaši daudz laika vaļaspriekiem vai, piemēram, nepilnas slodzes darbam.

“No mums prasa 110 % iesaisti,” atzīst Krišjānis.

Programma tika izveidota ļoti īsā laika posmā – lai arī sarunas par tādas izveidi sākās tikai 2018. gada decembrī, pateicoties visu pušu aktīvam darbam, jau 2019. gada pavasarī programma tika licencēta un septembrī bija gatava uzņemt jaunos studentus. Starp tiem bija arī Krišjānis.

“Prasības kandidātiem bija ļoti augstas – redzam, ka centralizēto eksāmenu rezultātu ziņā viņa ir starp labākajiem trijiem procentiem. Turklāt vērtējām ne tikai šo aspektu – intervijās centāmies izprast jauno censoņu gatavību sadarboties komandā, biznesa ķērienu, raksturu. Līderim ir jāprot uzklausīt kritiku, mainīties līdzi laikam. Krišjānis šajā ziņā iepriecina – jau šobrīd viņš ir autoritāte un balsts pārējiem – konstruktīvs, analītisks, proaktīvs,”

savu audzēkni raksturo Leo Seļāvo.

Katras mācības, lai arī cik lieliskas, reiz beidzas. Vai Krišjānim jau ir turpmākie plāni?

“Ļoti perspektīva šķiet lietu interneta joma jeb, kā mūsu jomā saka – IoT. Tas, kā dažādas ierīces sadarbojas savā starpā neatkarīgi no cilvēka iesaistes. No otras puses, pasaule digitalizējas tik strauji, ka aktualitāti vēl ļoti ilgi nezaudēs arī programmēšana. Pēc triju gadu mācībām vēl gadu plānoju aizvadīt Bufalo – līdz tam laikam, ceru, būs jau pirmās idejas jauniem, daudzsološiem biznesiem!” azartiski un pārliecinoši saka Krišjānis. Un nav neviena iemesla, lai viņam neticētu.