Kvalitatīvās pārmaiņas, kas Latvijas izglītības sistēmā tiek realizētas ar Eiropas Savienības fondu (ES fondi) finansējuma atbalstu, īstermiņā mainīs izglītības saturu un formu, bet ilgtermiņā – veicinās Latvijas tautsaimniecības konkurētspēju, sabiedrības labklājību, radīs pamatu mūsdienīgas zināšanu sabiedrības veidošanai un būs valsts drošības sastāvdaļa.
Veidojot un attīstot iekļaujošu un noturīgu zinātnes, izglītības un jaunatnes politiku, Latvija kā Eiropas Savienības dalībvalsts šos 20 gadus ir gan piedalījusies arī Eiropas Savienības politikas veidošanā šajās jomās, gan mācījusies un iedvesmojusies arī no citu valstu pieredzes, kā arī dalījusies ar Latvijas labas prakses piemēriem. Esam attīstījuši starptautisko sadarbību, pārrobežu kontaktus un stiprinājuši sadarbību, ir gūta mobilitātes pieredze – gan politikas veidotājiem, gan izglītojamajiem, studējošajiem pedagogiem, un pētniekiem, kā arī jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem, sporta darbiniekiem un citiem. 20 gadu laikā ir izaugusi jauna paaudze, kurai ES pamatvērtības un iespējas ir pašsaprotamas. Tās ir demokrātija, vienlīdzība un tiesiskums, kas veicina mieru un stabilitāti, kā arī iespējas brīvi ceļot, mācīties, strādāt jebkurā no ES dalībvalstīm.
Ar šī atbalsta palīdzību esam stiprinājuši izglītības kvalitāti un pieejamību, ieviesuši virkni nozīmīgu reformu ministrijas kompetences jomās, piemēram, modernizējot izglītības programmas un infrastruktūru, izveidojot jaunas akadēmiskās partnerības un uzlabojot augstākās izglītības studiju programmu kvalitāti un konkurētspēju. Dalība ES pētniecības un inovācijas programmās ir nesusi virkni būtisku ieguvumu Latvijas zinātniskās kopienas un uzņēmēju izaugsmei. Dalība ES ietvara programmās veicinājusi pieredzes un starptautisko projektu vadības prasmju attīstību. Eiropas integrācija ir nodrošinājusi mums nepieciešamās zināšanas, pieredzi un resursus, lai īstenotu būtiskas reformas un investīcijas, kas stiprinājušas Latvijas konkurētspēju un cilvēkkapitāla attīstību.
20 gadu laikā Latvijas vispārējās un profesionālās izglītības sistēmas modernizācijai ar ES fondu atbalstu ir realizēti 600 projekti par kopējo attiecināmo izdevumu summu 996 157 817,92 eiro. ES instrumentu finanšu atbalstu ieviesta virkne nozīmīgu izglītības reformu un pasākumu, t.sk., kompetencēs balstītu vispārējā izglītība un atbalsts jauniešiem. Ar ES fondu investīcijām ir modernizēta arī augstākās izglītības iestāžu infrastruktūra, uzlabota augstākās izglītības studiju programmu kvalitāte un konkurētspēja, stiprināts akadēmiskā personāls un ieviesti pārvaldības uzlabojumi.
Nākamajos gados mēs turpināsim veidot modernāku, digitālāku un starptautiski konkurētspējīgāku izglītības un zinātnes sistēmu, kas nodrošina kvalitatīvas izglītības pieejamību ikvienam neatkarīgi no vecuma, kā arī veicina inovāciju un pētniecības potenciāla attīstību. Tāpat plānojam paplašināt jauniešu iesaisti Eiropas mēroga programmās, veicinot mobilitāti un uzlabojot to karjeras iespējas.